Kuptimi i Emrave - Fjalori Zyrtar i Emrave

Ende nuk e di kuptimi i emrit tuaj? A doni të dini se nga vjen dhe cila është origjina e tij? Ose mund të keni nevojë për një emri per djalin tuaj?

Pavarësisht nga arsyeja juaj për të kuptuar kuptimin e një emri, ju jeni në faqen më të mirë për ta gjetur atë. Aktiv www.meanings-names.com ne ju ofrojmë fjalori zyrtar i emrave me kuptimin dhe origjinën e tyre.

Në atë faqe në internet do të gjeni shumë emra dhe kuptimin e tyre. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të njihni origjinën, historinë, shenjtorët, si dhe shumë detaje të tjera. Ne gjithashtu ju paraqesim një listë të njerëzve të famshëm që kanë atë emër.

Cili është kuptimi i emrit tuaj?

kuptimi i emrit tim

Ne kemi një katalog i gjerë me qindra emra për çdo shije. Ka shumë emra në spanjisht, por ne gjithashtu ofrojmë emra në gjuhë të tjera si anglisht, frëngjisht, gjermanisht, baskisht ose katalanisht, për të dhënë disa shembuj.

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar një emër modern ose një më tradicional, nëse doni një emër të shkurtër - i cili ishte shumë në modë disa vjet më parë - ose preferoni një emër më të gjatë, në këtë faqe në internet mund të gjeni atë që kërkoni.

Ne gjithashtu kemi emra tematikë për kafshët shtëpiake dhe kafshë të tilla si emra për qen ose emra për mace. Mund të duket e thjeshtë, por zgjedhja e emrit të kafshës suaj gjithashtu ka ndërlikimet e saj pasi shumë pronarë duan të zgjedhin emrin e shoqëruesit të tyre bazuar në madhësinë, ngjyrën e lëkurës ose karakterin e tyre.

Më poshtë mund të gjeni një lista e plotë e emrave të porositur nga AZ, për ta bërë më të lehtë për ju përdorimin e uebit dhe për të gjetur shpejt emrin që kërkoni. Nëse doni të gjeni të gjitha informacionet në lidhje me kuptimin e emrit që kërkoni, ju vetëm duhet të zgjidhni shkronjën e dëshiruar dhe të klikoni mbi të.

Lista e emrave AZ

H

Emrat që fillojnë me H

O

Emrat që fillojnë me O

T

Emrat që fillojnë me T

U

Emrat që fillojnë me U

X

Emrat që fillojnë me X

Y

Emrat që fillojnë me Y

Z

Emrat që fillojnë me Z

Çfarë duhet të presësh nga faqja e internetit e Kuptimit të Emrit?

Në këtë faqe ne nuk do t'ju ofrojmë vetëm kuptimi i emrit tuajMe Ne jemi një faqe referimi në internet, e aftë për t'ju dhënë më shumë informacion sesa thjesht një kuptim të thjeshtë.

Çfarë do të gjeni në Kuptimin e Emrave?

 • OrigjinëMe Cila është historia që lidhet me emrin tuaj? Cila është etimologjia? A e dini se cilat janë rrënjët e gjuhës nga e cila vjen? Nëse doni të dini më shumë për emrin tuaj, do të jetë e detyrueshme të filloni të studioni për origjinën e tij në histori.
 • personalitetMe Dëshironi të dini se çfarë lloj karakteri duhet të keni sipas emrit tuaj? A mbizotëron tek ju romantizmi? A duhet të keni një afinitet me njerëzit bazuar në emrin tuaj? A do të keni fat në dashurinë e dashurisë? Në këtë faqe në internet mund të keni më shumë informacion në lidhje me destinacionin tuaj.
 • shenjtorëtMe A e dini kur është shenjtori juaj, apo ai i një miku apo një personi të veçantë? Këtu mund ta keni më të qartë dhe të dini datën e saktë të shenjtorit tuaj.
 • I famshëm me të njëjtin emërMe Cilët njerëz të famshëm mbajnë emrin tuaj? Dëshironi ta emërtoni fëmijën tuaj të ardhshëm sipas idhullit tuaj? Ka emra shumë të njohur në të cilët mund të bazoheni ... gjithashtu përdorimi i emrit të njerëzve të famshëm është diçka që është gjithmonë shumë në modë.
 • Pakësues (hipokoristike): Janë ata emra që përdoren si simbol i afërsisë, madje njerëzit më të afërt zakonisht e përdorin më shumë sesa vetë emri. Këtu mund të gjeni më të spikaturit dhe më të zakonshmet në spanjisht.
 • CuriositiesMe Emrat e duhur jo vetëm që mbajnë një histori të plotë pas tyre, por edhe të gjitha llojet e enigmave që do të na bëjnë të gulçojmë. Disa kanë qenë pjesë e ritualeve stërgjyshore që nga fillimi i kohës, ato janë të lidhura me perënditë, peizazhet, qytetet dhe madje kanë qenë frymëzimi për të formësuar veprat e mëdha të njerëzimit. Në këtë faqe në internet, ju gjithashtu do të jeni në gjendje të zbuloni këtë informacion falë meaningados-nombres.com.
 • A është përkthyer emri juaj në gjuhë të tjera? A e dini nëse ka një variant anglisht? Si do të shkruanit në italisht, frëngjisht ... apo edhe në rusisht? A keni menduar se mund t'ju pëlqejë më mirë emri në një gjuhë tjetër? Ne jua lehtësojmë që ta dini.
 • A është emri juaj i pajtueshëm me emrin e partnerit tuaj?Me Ka emra që lidhen me të tjerët, ndërsa të tjerët janë krejt të kundërta. Ne duhet të jemi shumë të vetëdijshëm nëse një person është pak a shumë i pajtueshëm për të rënë në dashuri, për të hyrë në një lidhje apo për të ditur nëse ai është vërtet besnik. Mund të jetë që një person është pak a shumë i varur, ndërsa një tjetër ka më shumë mundësi për të qenë jobesnik, dhe kjo mund të dihet me emër.
 • numerologjiMe Emrat shoqërohen gjithashtu me numra, dhe këta numra lidhen me pasurinë dhe fatin. Ju nuk duhet të harroni këto detaje.
 • Këtu janë disa shembuj të asaj që po ju themi: Kuptimi i Pedro y Kuptimi i Sofjes.

Gjeni kuptimin e emrave të foshnjave, djemve dhe vajzave, plotësisht FALAS

Emrat për foshnjat, djemtë dhe vajzat

Siç kemi komentuar tashmë, është e mundur që ju po kërkoni kuptimin e një emri për të ditur nëse është më i përshtatshmi për fëmijën tonë të ardhshëm. Ne do të jemi shumë të interesuar të marrim sa më shumë informacion të jetë e mundur për të ditur nëse është ai i duhuri.

Mund të na pëlqejë shumë një emër, por nuk e dimë origjinën e tij, rrënjët e tij dhe se ky informacion mund t’ju ​​bëjë të ndryshoni mendim. Duke pasur informacionin "në tryezë", do të jetë më e lehtë për të marrë vendimin.

Gjeni emer perfekt është më e lehtë falë listave të mëposhtme:

 • Emrat e bebeveMe Këtu mund të gjeni emrat e foshnjave, më të njohurit në vendin tonë dhe vendet jashtë, ato që janë bërë trend, më të rrallat që do të na tërheqin vëmendjen që në momentin e parë, modern, origjinal, të kompozuar….
 • Emrat e fëmijëve origjinalë dhe të bukurMe Nëse tashmë e dini që fëmija juaj do të jetë djalë, atëherë mund të klikoni këtu dhe të zbuloni emrat origjinalë. Do të gjeni një përzgjedhje të opsioneve të pazakonta, me kuptimin e tyre. Ne gjithashtu kemi emrat biblikë për djemtë y emra të famshëm për fëmijë.
 • Emra bukurosh vajzashMe Dhe nëse tashmë e dini që do të jetë një vajzë, këtu mund të gjeni ide që do t'ju lejojnë të merrni vendimin tuaj. Mund të gjeni emra pak a shumë modernë, me një kuptim të veçantë, të rrallë, biblike, me kuptimin e saj, etj.
 • Emrat në gjuhë të tjeraMe Nëse nuk mund të gjeni një emër interesant në spanjisht, ndoshta ne mund të kërkojmë një në një gjuhë tjetër. Zgjedhja e një emri në një gjuhë tjetër është më e komplikuar sesa duket, pasi mund të mos e dimë kuptimin e saktë, ose përkthimin në një gjuhë tjetër. Këtu mund të gjeni një listë të mirë të Emrat dhe mbiemrat anglezëCatalan, kinez, japonez, Hebraisht dhe në shumë gjuhë të tjera. Duke klikuar në kategorinë përkatëse, të gjitha do të fillojnë të shfaqen.
 • Emrat e kafshëve shtëpiakeMe Alsoshtë gjithashtu shumë e rëndësishme të dini se si të zgjidhni emrin e një kafshe shtëpiake, më shumë se gjithçka sepse është ajo që do të përdorni gjatë gjithë jetës së saj. Ky seksion do t'ju ndihmojë të gjeni Emrat për qentë, lepuj, macet, ose ndonjë kafshë tjetër që keni. Ju do të jeni në gjendje të merrni shumë ide që do t'ju lejojnë të merrni një emër ideal sipas karakteristikave të shokut tuaj të vogël. Ne gjithashtu kemi ekuivalentet femërore për të gjetur emrat më të mirë për kurvat y emrat për macet.

Cila është origjina e emrave?

E vërteta është se asnjë emër i ri nuk është shpikur. Mund të themi se shumica dërrmuese e emrave u shpikën shumë, shumë vite më parëMe Ajo që gjejmë sot është një variant i atyre emrave, megjithëse ka disa që na vijnë në tërësinë e tyre.

Ju mund të mendoni se kuptimi i një emri nuk është i rëndësishëm, por me të vërtetë është. Një shembull i mirë është emri i  Silvia, kjo që thotë “Gruaja e jashtëzakonshme” dhe i ka rrënjët në latinisht.

Greqisht, Latinisht dhe Anglisht, origjina e emrave

Shumica e emrave aktualë kanë rrënjë greke, latine ose anglosaksone. Në fillim ju nuk mund t'i jepni rëndësi, por në realitet i jep, dhe shumë. Për shembull, midis gjithë gamës së kuptimit të emrave Elena është një nga më interesantët, sepse do të thotë "E jashtëzakonshme", një term që vjen nga latinishtja.

Një shembull tjetër i mirë për të kuptuar rëndësinë e kuptimit të emrave gjendet në kuptimi i Andres Kjo i ka rrënjët në greqisht dhe do të thotë "guximtare, e nderuar".

Si shembull i fundit, Emri i Rikardos, do të thotë "Mbret madhështor", dhe rrënjët e tij janë gjermanike.

Nëse dëshironi të hetoni kuptimi i emrave Në mënyrë të pavarur, nuk do të kishit zgjidhje tjetër veçse t'i drejtoheshit Kuranit ose Biblës, dhe të shihni se si ata janë larguar me kalimin e kohës. Sidoqoftë, ka edhe më shumë emra aktualë që nuk shfaqen në të dhëna të tilla të lashta. Për shembull, emri i Iker me origjinë nga vendi Bask.

Nëse doni të dini etimologjinë dhe origjinën e emrave, është e nevojshme të ktheheni në holografe të tillë si Kurani ose Bibla e Shenjtë. Sidoqoftë, ka emra që janë më modernë, pasi ato u përdorën për herë të parë jo shumë kohë më parë, si me Iker, i cili filloi të përdoret në Vendin Bask.

Pse jam i interesuar të di kuptimin e emrave?

A është vërtet kaq interesante të njohësh kuptimi i një emri? E vërteta është se shumica e njerëzve mendojnë se jo, se një emër është vetëm ai.

Tani, është shumë më e rëndësishme sesa duket, dhe ka shumë arsye që e tregojnë atë. Këtu ne studiojmë disa nga ato më të rëndësishmet.

Ndoshta ju keni pyetur veten çfarë do të thotë të njohësh vërtet kuptimin e emrave… Atëherë ju jeni me fat pasi shumica e njerëzve zakonisht nuk mendojnë për këtë gjatë gjithë jetës së tyre.

Ju keni rënë në kthetrat e dashurisë

Arsyeja kryesore pse kërkohet zakonisht ajo kuptimi i një emri Kjo ndodh sepse një person i ri ka hyrë në jetën tonë dhe na pëlqen. Përmes këtij kuptimi ne do të duam të dimë më shumë rreth tij / saj. Ne do të jemi në gjendje të dimë se si është personaliteti juaj dhe nëse jemi të pajtueshëm apo jo.

Falë origjinës dhe kuptimit të emrave ne mund të zbulojmë se si të dashurohemi marrëzisht atij personi që na pëlqen shumë. Ne do të dimë nëse strategjia që kemi në mendje do të funksionojë, ose nëse duhet të kërkojmë një më të mirë.

Në dashuri gjithçka shkon, dhe të dish më shumë për personalitetin e një personi, falë kuptimit të emrit, mund të ndihmojë shumë më tepër sesa mendojmë. Ju gjithashtu mund të na tregoni se si është karakteri juaj ose si ka qenë në të kaluarën.

Imagjinoni që doni të joshni një burrë dhe kuptimi i emrit të tij tregon fuqi, tërheqje dhe joshje. Ka të ngjarë që, duke i kushtuar vëmendje këtyre karakteristikave, është ai që ju josh. Sidoqoftë, ka edhe emra të caktuar që, sipas kuptimit të tyre, mund të tregojnë se vështirësia e pushtimit është e lartë.

Në çdo rast, njohja e kuptimit të një emri ju ndihmon të njihni përputhshmërinë e tij.

A nuk e dini se si do ta quani djalin tuaj?

Kërkimi i kuptimit të një emri mund të na ndihmojë të gjejmë emri perfekt për djalin tonë të ardhshëm o bijë, të kemi një listë idesh mbi të cilat mund të marrim vendimin tonë.

Ne po flasim për një vendim të rëndësishëm, dhe është ai foshnja do ta mbajë atë emër përgjithmonëDo të përcaktojë personalitetin tuaj dhe madje edhe mënyrën se si bota do t'ju shohë.

Jo vetëm që duhet të udhëhiqemi nga "si tingëllon", por gjithashtu duhet të studiojmë origjinën, historinë, etimologjinë, rrënjët, si dhe çdo detaj tjetër të lidhur. Ju gjithashtu duhet të analizoni se cilët personazhe në histori u emëruan në të njëjtën mënyrë.

A do të jetë ai guximtar, i sinqertë, me vlera të hekurta, i turpshëm, i dashur, introvert, i shoqërueshëm, i shoqërueshëm? Një emër i mirë i mirë mund të bëjë ndryshimin.

Një opsion shumë i zakonshëm është të zgjidhni një emri biblikMe Në këtë kuptim, hidhini një sy personazhit në Bibël që i dha jetë këtij emri, si dhe kuptimin e tij.

Në të gjithë këtë faqe në internet do të gjeni shumë këshilla të tjera që do t'ju ndihmojnë të merrni vendimin.

Duke ditur kuptimin e emrit tuaj ju do të jeni në gjendje ta njihni veten shumë më mirë

Duke ditur se çfarë do të thotë emri juaj do t'ju ndihmojë të bëni një udhëtim të zbulimit të vetes di më shumë për veten, për të njohur pikat tuaja të forta, të dobëta, si dhe çdo tipar tjetër të personalitetit tuaj.

Impressiveshtë mbresëlënëse sesi njerëzit mbeten pa fjalë kur dinë kuptimin e emrit të tij, dhe është se ata vërtet e shohin personalitetin e tij.

Nëse jeni të vetëdijshëm për atë që jeni, mund ta pranoni veten në atë mënyrë.

Së fundi, Një arsye tjetër pse jeni të interesuar për kuptimin e emrave është se do të donit ta njihnit veten më mirëMe Të mësosh kuptimin do të të pasurojë brenda, të gjithë duhet ta kërkojmë të paktën një herë në jetën tonë.

Nëse tentoni të përkuleni prapa për të arritur qëllimet tuaja, mund të ndiheni ndryshe në krahasim me të tjerët, pasi askush nuk bën aq shumë përpjekje sa ju. Mund të ndodhë që, sipas emrit tuaj, të jeni këmbëngulës dhe të keni cilësi që askush tjetër nuk i ka

Siç e keni verifikuar, nëse kush e di kuptimi i emrave, nuk do të gjeni vend më të mirë se kjo faqe në internet kuptimet- emrat.comMe Ju mund t'i keni të gjitha këto të dhëna falas.

Nëse ka një emër që ne nuk e kemi në faqen tonë të internetit, ju rekomandojmë që ta tregoni përmes pjesa e kontaktit e faqes.